Varukorg

Varukorgen är tom

Inställt: Årsmöte 2020

Kategori
Träffar
Datum
lördag, den 9 maj 2020 07:00 - 19:00
Plats
Vikingterminalen Stadsgården
Stockholm

 

 

 

grund av den tråkiga tid vi nu upplever så måste vi ställa in både årsmötet och årsmötesresan 2020.

 

I första hand måste vi tänka på våra medlemmars hälsa och följer Folkhälsomyndighetens råd och föreskrifter som i nuläget gäller till den 31/12. Föreskrifterna ses nedan. Då vår förening inte påverkar våra medlemmars ekonomi eller vardag så gör vi i styrelsen nödvändiga avsteg från stadgarna och skjuter allt till nästa år. Stöd för detta agerande finns i sjätte paragrafen i IBF-stadgarna. Vi förlänger våra mandat för styrelsen, valberedningen och revisorerna och justerar det på nästa årsmöte. För er som själva kommer göra expeditioner ut i markerna så glöm inte skriva en rad till Spårläget och fota så vi alla får njuta på avstånd. Vår fantastiska tidning görs numera i färgtryck som givetvis gynnar nutida tagna bilder på ett helt annat vis än förut så klicka på där ute. Ta väl hand om er så ses vi nästa år då detta virus förhoppningsvis lämnat oss.

 

 

 

Med vänliga hälsningar

 

Styrelsen

 

 

 

Folkhälsomyndighetens föreskrifter och allmänna råd om allas ansvar att förhindra smitta av covid-19 m.m.;

 

beslutade den 1 april 2020.

 

Föreningar

 

Allmänna råd

 

För att undvika spridning av covid-19 bör föreningar

 

1. om det är möjligt skjuta upp årsmöten och föreningsstämmor eller genomöra dem digitalt, samt

 

2. undvika andra möten eller genomföra dem digitalt.

 

Personer över 70 år och andra riskgrupper

 

Allmänna råd

 

För att undvika spridning av covid-19 bör personer över 70 år och de som tillhör andra riskgrupper utöver vad som anges under Personligt ansvar

 

1. begränsa sina sociala kontakter,

 

2. undvika att åka med kollektivtrafik och andra allmänna färdmedel, och

 

3. undvika att handla i butiker som apotek och matvarubutiker eller vistas på andra platser där människor samlas.

 

Nu ska vi prova något helt nytt!

På våra årsmöten så har det kommit färre och färre trotts att vi haft järnvägsanknutna platser och trotts att vi haft lättillgängliga platser. Då jag varit med i flera fackförbund genom åren och suttit i styrelser eller varit med i aktivitetsfixargrupper så tar jag nu nytta av dessa erfarenheter. Att ha årsmöte i en vanlig lokal lockar endast de närmast sörjande. Lägger man till gratis middag efter mötet kommer betydligt fler men,,,, har man årsmötet på en Ålandskryss som i många fackklubbar blivit tradition så blir det byst med folk. Inte för att Ålandskryssningar har något med vårt intresse att göra i IBF men vem vet, möjligen är det just att umgås i goda vänners lag på en båt som är det viktiga och lockande. 

Lördag den 9/5 så avgår fartyget Viking Grace 07:45 från Vikingterminalen i Stockholm till Åland och vi inbjuder våra medlemmar att medfölja gratis och vi bjuder även på sjöfrukost. Vi vänder åter med fartyget Amorella och har ett kort och snabbt årsmöte i hyrd lokal vid 17-tiden under resan åter. Åter i Stockholm är vi ca 19:00. Vi kommer inte bjuda på något på återresan.

 Föranmälan görs genom inbetalning av 100kr senast den 20/4 som återfås på årsmötet. Vill man ta med släkt, familj och vänner går det alldeles utmärkt att anmäla även dessa på samma vis, men IBF bjuder dock endas betalande medlemmar så övriga får ej tillbaka sin anmälningsavgifter vilka istället täcker deras resa och frukost. OBS! VIKTIGT! Vi behöver namn och födelsenummer på samtliga som åker med. PlusGiro: 19 25 08-0

Vi ses ca 07:00 i Vikingterminalen så vi får god tid på oss att fixa med biljetter med mera. 

Dagordning kommer publiceras 14 dagar innan på vår nu åter uppstartade hemsida www.industribanor.se och som backupp även på min (ordförandes) privata hemsida www.gotlandsgubben.se under fliken IBF.

Välkomna mvh Dennis!

 

 
 

Alla datum

  • lördag, den 9 maj 2020 07:00 - 19:00
Till sidtoppen